Three particles with masses m1 = m2 = 40 g, m3 = 20 g are connected by rods of n
ID: 2092110 • Letter: T
Question
Three particles with masses m1 = m2 = 40 g, m3 = 20 g are connected by rods of negligible mass as shown in the figure. The distances are a = 5 cm and b = 4 cm. The figure also shows the coordinate system you will use (please note that the origin is in the middle between particles 1 and 2) and an axis, c, through particle 2 and parallel to the y axis. (a) Determine the coordinates of the center of mass of this rigid body and show its location in a diagram of the object. (b) Calculate the moment of inertia of the body about the x axis. (c) Initially the body is at rest, then a constant torque is applied about the x axis . How much torque is required to take the object from rest to an angular speed of 5.0 rad/s in 2.0 seconds? (d) What are the kinetic energy and the angular momentum of the object after 2.0 seconds?
(a) Repeat the calculations of Problem 1 for rotations about theyaxis.
(b) Repeat the calculations for rotations about axisc, parallel to theyaxis.
Explanation / Answer
refer ruina.tam.cornell.edu/Book/COMRuinaPratap.pdf
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.