A 13.0-g conducting rod of length 1.30 m is free to slide downward between two v
ID: 2092268 • Letter: A
Question
A 13.0-g conducting rod of length 1.30 m is free to slide downward between two vertical rails without friction. The rails are connected to an 8.00 ? resistor, and the entire apparatus is placed in a 0.570 T uniform magnetic field. Ignore the resistance of the rod and rails.
(a) What is the terminal velocity of the rod?
___________m/s
(b) At this terminal velocity, calculate the rate of change in gravitational potential energy (include sign) and the power dissipated in the resistor.
______W (rate of change in gravitational potential energy)
______W (power dissipated in resistor)
Explanation / Answer
a)
v = mgR/B^2l^2 = 0.013*9.8*8/(0.57^2*1.3^2) = 1.856 m/s <-----------answer
b)
rate change in gravitational P.E = B^2l^2v^2/R = 0.57^2*1.3^2*1.856^2/8 = -0.236 W
power dissipated n resistor = 0.236 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.