Wire I has a current of 12 A pointing to the right. Wire II is placed 1.5 m belo
ID: 2092771 • Letter: W
Question
Wire I has a current of 12 A pointing to the right. Wire II is placed 1.5 m below Wire I with a current of 18 A pointing to the left. An electron travels along the midpoint between Wire I and Wire II with a velocity of 3.5E6 m/s in the same direction as the current in Wire II. a. Calculate the magnetic force acting on the electron and its direction b. Calculate the acceleration of the electron. c. What magnitude of electric field would be needed so that the electron would be undeflected and in what direction?Explanation / Answer
Accelerating Voltage= V1=1.60 kV = 1600 V
Charge on alpha= q=3.2*10^-19 C
Mass = m =6.64*10^-27 kg
Kinetic energy= electric potential energy
(1/2)mv^2 = qV
v = sq rt [2qV/m]
Thealpha particleswill emerge undeflected from between the plates if magnetic force=elctric force
qvB =qE
E = Vo/d
B = E /v
B =(Vo/d) sq rt [m/2qV]
B =0.04968 T
B =4.968*10^-2 T
____________________________________
As electric field points upward , electric force is upwards. For alpha to remain undeflected,direction of magnetic field should be out of the page
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.