A perfectly conducting coil with N = 420 turns of wire has a cross-sectional are
ID: 2093125 • Letter: A
Question
A perfectly conducting coil with N = 420 turns of wire has a cross-sectional area A = 18.0cm2, where the ends of the wire are connected to a resistor with a value of R = 9.00 ohm as illustrated in the above diagram. Initially, there is a uniform magnetic field of magnitude |B| = 1.70T pointing upward and normal the cross-sectional area. The direction of the field then completely reverses its direction over a time interval of delta t = 0.300s. What was the magnitude of the average current in the wire? How much charge entered one end of the resistor during that time interval?Explanation / Answer
a)
avg current = 420*1.7*18*10^-4/(9*0.2) = 0.714 A
b)
charge = 0.714*0.3 = 0.214 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.