Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mountain climber stands at the top of a 32.5-m cliff that overhangs a calm poo

ID: 2093976 • Letter: A

Question

A mountain climber stands at the top of a 32.5-m cliff that overhangs a calm pool of water. She throws two stones vertically downward 1.00 s apart and observes that they cause a single splash. The first stone had an initial velocity of -1.00 m/s. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
(a) How long after release of the first stone did the two stones hit the water?


(b) What initial velocity must the second stone have had, given that they hit the water simultaneously?


(c) What was the velocity of each stone at the instant it hit the water?
first stone
second stone

Explanation / Answer

dist. = v * t + 1/2 * g * t^2 describes the motion of a stone with initial speed. Replacing with numerical values 56.8 = 2.37 * t + 1/2 9.8 m/s * t^2 this is a good old quadratic: 2.37 * t + 1/2 9.8 m/s * t ^2 - 56.8 = 0 t = 3.1714 seconds is the time for the first stone. Now the second stone is late. it has to be there in 3.17 - 1.38 = 1.79 s again with dist. = v * t + 1/2 * g * t^2, but this time we do not know v (56.8 - 0. 5 * 9.8 * 1.79 ^2) / 1.79 = 22.96 m / s as initial speed the second stone has a final speed of: v + a * t = 22.96 + 9.8 * 1.79 = 40.5 m/sec or 145 km/h

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote