A 79.5-kg linebacker (\"X\") is running at 6.59 m/s directly toward the sideline
ID: 2094816 • Letter: A
Question
A 79.5-kg linebacker ("X") is running at 6.59 m/s directly toward the sideline of a football feild. He tackles a 87.8-kg running back ("O") moving at 9.05 m/s straight toward the goal line, perpendicular to the original direction of the linebacker. As a result of the collision both players momentarily leave the ground and go out of bounds at an angle relative to the sideline.
What is the common speed of the players, immediatly after their impact? in m/s
What is the angle of their motion, relative to the sideline? in degrees
Explanation / Answer
Conservation of Momentum in X-direction;
79.5*6.59 = (79.5+87.8)*Vx
Vx = 3.13 m/sec
conservation of momentum along Y-Direction
87.8*9.05 = (79.5+87.8)*Vy
Vy = 4.75 m/sec
so,there common velocity;
=sqrt(3.13^2 + 4.75^2)
=5.688 m/s
Angle relative to the sideline;
=arctan(Vx/Vy)
=33.382 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.