Two spheres of equal mass m s = 2.35kg have radii of r = 0.358m. They are connec
ID: 2095028 • Letter: T
Question
Two spheres of equal mass ms = 2.35kg have radii of r = 0.358m. They are connected by a rod of mass mr = 1.28kg and length ? = 0.898m as shown in the above diagram. (a) What is the moment of inertia of just the rod (without the attached masses) when rotated about the center? (b) What is the moment of intertia of just one of the spherical masses when rotated about the z-axis of the sphere? (c) What is the moment of inertia of the system with a rod connecting the two spheres when rotated about the axis that is defined as halfway between the two spheres? (d) What is the angular momentum of the system when rotated about the axis that is halfway between the two spheres when rotated at an angular velocity of 11.8rad/s?
Explanation / Answer
1)moment of inertia=ML^2/12
=0.086 kgm^2
2)moment of inertia=2/5 mr^2
=0.12047 kgm^2
3)moment of inertia of the system=(ML^2/12 + 2*(mr^2*0.4+m(0.5l+r)^2)
=3.388 kgm^2
4)angular momentum=Iw
=39.9784 kgm^2s^-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.