a ball is rolled with a speed of 11.3 m/s along a horizontal section of a ramp t
ID: 2095037 • Letter: A
Question
a ball is rolled with a speed of 11.3 m/s along a horizontal section of a ramp that is slanted upward. the end of the track is 0.345m above the ground. the ball leaves the end of the ramp at an angle of 52.5 degrees above the horizontal, following the path of projectile motion. ignore friction and air resistance.
a) find the maximun height to which the ball rises above the end of the track
b) how long after leaving the ramp does it take the ball to reach this maximum height?
c) what is the horizontal distance from the end of the ramp to a point directly beneath the maximum height of the ball?
please show detailed step by step answer including equations used, thanks!
Explanation / Answer
2)V at the end of ramp
again energy conservation
1/2 mv1^2 =mgh+1/2mV2^2
here h=0.345m
v2 on solving =10.99m/sec
so velocity which it leaves ramp=10.99m/s
horizontal component =10.99 cos 52.5 =6.69 m/se (responsible for horizontal distance)
vertical component=10.99 sin 52.5=8.71 m/sec(responsible for taking to max height)
so hmax=0.345 +(8.71^2/(2*9.81) )
=4,211 m<---ans
for time use
1st law of motion
=>0=8.71-9.8at
=>t=0.887 sec<---ans
horizontal distance=6.69*0.887=5.93m <---ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.