An illumination slide is held 44 cm from a screen. In order to have an image of
ID: 2095322 • Letter: A
Question
An illumination slide is held 44 cm from a screen. In order to have an image of the slide's picture on the screen three times the size of the picture, how far from the slide must a converging lens be placed and what focal length it should have? _The answer is __11 cm and 8.25 cm. How do you get this?
An illumination slide is held 44 cm from a screen. In order to have an image of the slide's picture on the screen three times the size of the picture, how far from the slide must a converging lens be placed and what focal length it should have? _The answer is __
11 cm and 8.25 cm. How do you get this?
11 cm and 8.25 cm. How do you get this?
Explanation / Answer
let the distance be x.so,
3=v/u
or v=3x.so,
3x+x=44
or x=11
so it should be at a distance of 11 cm
or (1/x)+(1/3x)=1/f
or f=8.25 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.