A uniform spherical shell of mass M = 12 kg and radius R = 28 cm rotates about a
ID: 2096387 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mass M = 12 kg and radius R = 28 cm rotates about a vertical axis on frictionless bearings (Figure 10-47). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of mass 1 kg and radius r = 12 cm, and is attached to a small object of mass m = 10 kg. There is no friction on the pulley's axle and the cord does not slip on the pulley. Treat the pulley as a disk.
(a) What is the linear speed of the hanging mass after falling a distance of 3 meters?
m/s
(b) What is the angular speed of the spherical shell at this time?
rad/s
(c) What is the angular speed of the pulley at this time?
Explanation / Answer
a)
conserving energy,
v = sqrt((10*9.8*3)/(0.5*10+0.5*(2*12/3)+0.5*(0.5*1))) = 5.63 m/s
b)
angular speed = 5.63/0.28 = 20.13 rad/s
c)
angular speed = 5.63/0.12 = 46.91 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.