Two people of different masses sit on a seesaw. M 1 , the mass of person 1, is 9
ID: 2096485 • Letter: T
Question
Two people of different masses sit on a seesaw. M1, the mass of person 1, is 94 kg, M2 is 41 kg, d1 = 0.8 m, and d2 = 1.2 m. The mass of the board is negligible.
(a) What is the magnitude of the torque about the pivot (location A) due to the gravitational force on person 1?
|?A,1| = N m
(c) What is the magnitude of the torque about location A due to the gravitational force on person 2?
|?A,2| = N m
(g) What is the magnitude of the net torque on the system (board + people)?
|?A,net| = N m
(h) Because of this net torque, what will happen?
Explanation / Answer
torque due to person 1 = 94*9.81*0.8 = 737.712 N.m
torque due to person 2 = 41*9.81*1.2 = 482.652 N.m
net torque= 737.712-482.652 = 255.06 N.m (anticlock wise)
because of the net torque seesaw starts moving in anti-clockwise direction...
42*9.81*d2=737.712 d2=1.834 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.