A satellite is in a circular orbit 200km above the surface of the earth. If its
ID: 2096819 • Letter: A
Question
A satellite is in a circular orbit 200km above the surface of the earth. If its acceleration is 9.2m/s2, what is its speed? 2. What is the minimum value of the coefficient of static friction if a car is able to go around a flat curve of radius 80m at a speed of 80km/hr? 3. A 0.5kg ball on a string is being swung is a vertical circle of radius 0.7m. a) If the tension in the string is 2N at the top of the circle, what is the ball A satellite is in a circular orbit 200km above the surface of the earth. If its acceleration is 9.2m/s2, what is its speed? 2. What is the minimum value of the coefficient of static friction if a car is able to go around a flat curve of radius 80m at a speed of 80km/hr? 3. A 0.5kg ball on a string is being swung is a vertical circle of radius 0.7m. a) If the tension in the string is 2N at the top of the circle, what is the ballExplanation / Answer
1)That is the radial acceleration
so a = v^2/r
therefore v = sqrt(r*a) = sqrt((6.38x10^6 + 200x10^3)*9.2) = 7780m/s
2)n= V^2/rg=.629
3)a)3.7m/s
b)10.7N
4)rom the law of gravitation GMm/r^2 = m*a
we see that a is proportional to 1/r^2
At Earth's surface (R = 6.38x10^6m) the radial acceleration is g which = 9.80m/s^2
Now set up the ratio
9.80/(1/R^2) = 2/(1/R + h)^2
or 9.80*R^2 = 2*(R + h)^2
rewriting
(R + h)/R = sqrt(9.80/2)
so (R + h) = 2.2136*R
so h = 1.2136*R = 1.2136*6.38x10^6 = 7.74x10^6m = 7740km above the Earth's surface
5)F1 = GMo*m/x^2
F2 = G*2Mo*m/(R-x)^2
They are equal in magnitude when:
GMo*m/x^2 = F1 = F2 = G*2Mo*m/(R-x)^2
1/x^2 = 2/(R-x)^2
(R-x)^2 = 2*x^2
R^2 - 2Rx + x^2 = 2*x^2
0 = x^2 + 2Rx - R^2
=> x = (-2R
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.