Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An AC generator supplies an rms voltage of 120 V at 60.0 Hz. It is connected in

ID: 2097104 • Letter: A

Question

An AC generator supplies an rms voltage of 120 V at 60.0 Hz. It is connected in series with a 0.350 H inductor, a 5.00 ?F capacitor and a 386 ? resistor.
What is the impedance of the circuit?

What is the rms current through the resistor?

What is the average power dissipated in the circuit?

What is the peak current through the resistor?

What is the peak voltage across the inductor?

What is the peak voltage across the capacitor?

The generator frequency is now changed so that the circuit is in resonance. What is that new (resonance) frequency?

Explanation / Answer

XL=2*pi*60*0.35=131.947 ohms XC=1/(2*pi*60*5 E-6F)=530.516 ohms

Z=sqrt(R^2+(XL-XC)^2)=554.846 ohms

IR=120 V/554.846 ohms=0.216276 amps rms

avg power=V*I*R/Z=120 V*120 V/554.846 ohms*386/554.846=18.0553 W

IR peak=0.216276*sqrt(2)=0.305861 amp peak

VL peak=0.305861 amps*131.947 ohms=40.3574 volts

VC peak=0.305861*530.516 ohms=162.264 volts

1/(2*pi*sqrt(L*C))=1/(2*pi*sqrt(0.35*5 E-6F))=120.31 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote