You shine white light through a diffraction grating (500 lines/cm) on a screen 1
ID: 2097300 • Letter: Y
Question
You shine white light through a diffraction grating (500 lines/cm) on a screen 1.0m from the grating. Calculate the distance between the second order peaks for blue light with wavelength=475nm and red light with wavelength=700nm. (You may assume the small angle approximation is valid.) You shine white light through a diffraction grating (500 lines/cm) on a screen 1.0m from the grating. Calculate the distance between the second order peaks for blue light with wavelength=475nm and red light with wavelength=700nm. (You may assume the small angle approximation is valid.)Explanation / Answer
500(1/475- 1/700)
=0.33834586466*10^9m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.