Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 67 ohm resistor, an 8.4 /muF capacitor, and a 31 mH inductor are connected in

ID: 2097340 • Letter: A

Question

A 67 ohm resistor, an 8.4 /muF capacitor, and a 31 mH inductor are connected in series in an ac circuit. Part A Calculate the impedance for a source frequency of 300 Hz. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part B Calculate the impedance for a source frequency of 30.0 kHz. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. A 67 ohm resistor, an 8.4 /muF capacitor, and a 31 mH inductor are connected in series in an ac circuit. Part A Calculate the impedance for a source frequency of 300 Hz. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part B Calculate the impedance for a source frequency of 30.0 kHz. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part A Calculate the impedance for a source frequency of 300 Hz. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part B Calculate the impedance for a source frequency of 30.0 kHz. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part B Calculate the impedance for a source frequency of 30.0 kHz. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

Explanation / Answer

Part A)

Z^2 = R^2 + (Xl - Xc)^2

Xl = (2pi)(f)L = (2pi)(300)(31 X 10^-3) = 58.4 Ohms

Xc = 1/(2pi)(fC) = 1/(2pi)(300)(8.4 X 10^-6) = 63.2 Ohms

Z^2 = (67)^2 + (58.4 - 63.2)^2

Z = 67 Ohms


Part B)

Same idea

Xl = 5843 Ohms

Xc = .631 Ohms

Z = 5800 Ohms

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote