a concave lens (diverging, 5) is 8cm to the light of an object. A concave lens (
ID: 2098529 • Letter: A
Question
a concave lens (diverging, 5) is 8cm to the light of an object.
A concave lens (Diverging. 5) is 8cm to the right of an object. What is the focal length? What is the image distance? Where is the image? Is the image real or virtual.' Is the image inverted or not inverted? What is the magnification? Is it enlarged or diminished? Draw the ray diagram with 3 raysExplanation / Answer
1). f = -5 cm 2). (1/v) - (-1/8) = -1/5 => v= -3.077 cm 3). Image is to the left of the lens. 4). m= v/u = 0.385 the image is virtual 5). the image is erect 6). m= 0.385 7). diminished
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.