A.) A pendulum clock can be approximated as a simple pendulum of length 1.10 m a
ID: 2098701 • Letter: A
Question
A.) A pendulum clock can be approximated as a simple pendulum of length 1.10 m and keeps accurate time at a location where g = 9.86 m/s2. In a location where g = 9.76 m/s2, what must be the new length of the pendulum, such that the clock continues to keep accurate time (that is, its period remains the same)?
B.) A simple pendulum is made from a 0.686 m-long string and a small ball attached to its free end. The ball is pulled to one side through a small angle and then released from rest. After the ball is released, how much time elapses before it attains its greatest speed?
Explanation / Answer
old length L = 1.1m, g = 9.86m/s2.
new length L' = ?, g' = 9.76 m/s2,
period T = 2??(L/g) = 2??(L'/g')
L/g = L'/g'
?L' = L(g'/g) =1.088843813387424 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.