A 3500 kg statue is placed on top of a cylindrical concrete ( Y = 2.3x 10 5 N/m)
ID: 2098876 • Letter: A
Question
A 3500 kg statue is placed on top of a cylindrical concrete (Y = 2.3x 105 N/m) stand. The stand has a cross sectional area of 7.3 x 10-2 m2 and a height of 1.8 m. By how much does the statue compress the stand? Note: I changed some of the number to make the answer unrealistic. Do not worry if the answer you get seems too big.A 3500 kg statue is placed on top of a cylindrical concrete (Y = 2.3x 105 N/m) stand. The stand has a cross sectional area of 7.3 x 10-2 m2 and a height of 1.8 m. By how much does the statue compress the stand? Note: I changed some of the number to make the answer unrealistic. Do not worry if the answer you get seems too big.
Explanation / Answer
compression=FL/AE whereF=3500*9.81=34335 N L=1.8m A=7.3*10^-2 m^2 E=2.3*105 putting we get compression=3505.65m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.