PLEASE SHOW ALL WORK CLEARLY AND READABLE OR CREDIT WILL BE GIVEN.... Consider t
ID: 2098916 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW ALL WORK CLEARLY AND READABLE OR CREDIT WILL BE GIVEN....
Consider the system shown in the figure below with m1 = 30.0 kg, m2 = 11.9 kg, R = 0.240 m, and the mass of the pulley M = 5.00 kg. Object m2 is resting on the floor, and object m1 is 4.30 m above the floor when it is released from rest. The pulley axis is frictionless. The cord is light, does not stretch, and does not slip on the pulley.
(a) Calculate the time interval required for m1 to hit the floor.
(b) How would your answer change if the pulley were massless?
Explanation / Answer
a). let the tension in the string of mass m1 is T1 and in m2 is T2. T2 - 11.9g = 11.9 a 30g -T1 = 30a (T1-T2)R = 5r^2/2 *(a/r) from the above three equations; a= 3.99 m/s2 now, x= 1/2 at^2 =>t =1.47 s b). T-11.9g =11.9a 30g - T = 30a from the above two equations; a= 4.23 m/s^2 t= 1.43s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.