A concave mirror has a focal length of 52.7 cm. (a) What is its radius of curvat
ID: 2099483 • Letter: A
Question
A concave mirror has a focal length of 52.7 cm. (a) What is its radius of curvature? cm (b) Locate the image when the object distance is 100 cm. (Indicate the side of the mirror with the sign of your answer.) cm Describe the properties of the image when the object distance is 100 cm. (Select ALL that apply.) real virtual upright inverted (c) Locate the image when the object distance is 10.0 cm. (Indicate the side of the mirror with the sign of your answer.) cm Describe the properties of the image when the object distance is 10.0 cm. (Select ALL that apply.) real virtual upright invertedExplanation / Answer
a) radius of curvature r=2*f=2*52.7=105.4 cm
b) 1 / u + 1 / v = 1 / f
1 / 100 + 1 / v = 1 / (52)
v = 108.33 cm.
Image distance 11.9 cm and Image is real and inverted.
c) 1 / u + 1 / v = 1 / f
1 / 10 + 1 / v = 1 / (52)
v = - 12.3 cm.
Image distance =12.3 cm and Image is virtual and Upright.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.