Three long wires (wire 1, wire 2, and wire 3) hang vertically. The distance betw
ID: 2100440 • Letter: T
Question
Three long wires (wire 1, wire 2, and wire 3) hang vertically. The distance between wire 1 and wire 2 is 20.0 cm. On the left, wire 1 carries an upward current of 1.40 A. To the right, wire 2 carries a downward current of 4.80 A. Wire 3 is located such that when it carries a certain current, each wire experiences no net force. Find the following (a) the position of wire 3 (b) the magnitude and direction of the current in wire 3 (a) the position of wire 3 (b) the magnitude and direction of the current in wire 3 (a) the position of wire 3 (b) the magnitude and direction of the current in wire 3Explanation / Answer
The force(per unit length) on wire 1 by 2 is to the left and
= u*I1*I2/2pir = 2x10^-7*1.4* 4.8/0.20 = 6.72 x10^-6N/m
From third law we have the force on wire2 by wire 1 is 6.72 x10^-6N/m and to the right
So the magnitude of the force on each wire by wire 3 must be 6.72 x10^-6N/m
Since the current in wire 2 is > wire 1 then wire 3 must be closer to wire 1 than 2
and wire 3 must be to the left of wire 1
Let x be the distance from wire 3 to wire 1 so x + 0.20 = distance from wire 3 to wire 2
Now ?*I1*I3/2pix = ?*I3*I2/2pi(x + 0.20)
so solving for x we get
I1/x = I2/(x+0.20)
or x +0.20 = 4x
so x = 0.082 m
Now ?*I1*I3/2pix = 6.72 x10^-6
so I3 = 1.968 A and its direction is down
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.