A circular loop of radius 17 cm is located in the plane of the paper inside a ho
ID: 2100980 • Letter: A
Question
A circular loop of radius 17 cm is located in the plane of the paper inside a homogeneous magnetic field of 0.1 T pointing into the paper. It is connected in series with a resistor of 275 ?. The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.2 in 11.0 s.
1.)Calculate the magnitude of the induced emf in the loop in V during that time.
2.)Calculate the current induced in the loop in A during that time.
3.)Calculate the average induced voltage, in V, when the magnetic field is constant at 0.22 T while the loop is pulled horizontally out of the magnetic field region in 6.3 s at constant speed.
Explanation / Answer
A=pir^2 =pi*0.17^2 =0.0908 m^2
dB =(f-1)B =(2.2-1)*0.1=0.12 T
E=A(dB/dt) =0.0908*(0.12/11)
E=9.9*10^-4 V or 0.99mV
b)
I=E/R =0.99*10^-3/275
I=3.6*10^-6 A or 3.6uA
c)
d(flux) =BA =0.22*0.0908= =0.02 Wb
V=d(flux)/dt =0.02/6.3
V=3.17*10^-3 s or 3.17 ms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.