A generator in a circuit supplies a peak voltage of 200V to a transformer\'s pri
ID: 2101033 • Letter: A
Question
A generator in a circuit supplies a peak voltage of 200V to a transformer's primary coil, which has 40 turns. If the secondary coil has 400 turns. (Note: On the secondary side R=4(omega sign) and on the primary side there is 100V)
A. What is the secondary voltage?
b. What is the current through the 4(omega sign) resistor on the secondary side of the transformer?
c. What is the current on the primary side of the transformer?
d. You are told that the indutance of the inductor on the primary side is 8.00mH. What is the magnetic flux in teh inductor?
Explanation / Answer
a)
Es/Ep =Ns/Np
Es/200 =400/40
Es =2000 V
b)
Is =Es/R =2000/4 =500 A
c)
Ip =Ep/R =200/100 =2A
d)
flux =LI =8*10^-3*2
flux =16*10^-3 Wb or 16mWb or 0.016 Wb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.