Answers are given.. How do we get them?? Please explain in depth. step by step!
ID: 2101200 • Letter: A
Question
Answers are given.. How do we get them?? Please explain in depth. step by step!
1. Answer the following.
a. The rms current in an ac circuit with a resistance of 150 ? is 0.65 A.
i. What is the max current? A: .92 A
ii. What is the rms voltage? A: 97.5 V
iii. What is the max voltage? A: 138 V
iv. What is the max power consumed by the circuit? A: 127 W
v. What is the average power consumed by the circuit? 63 W
Explanation / Answer
I max = Isqrt(2) = 0.65 sqrt(2) = 0.92
V rms = Irms * R = 150*0.65 = 97.5
V max = Imax *R = 0.92*150 = 138
P max = I max^2 R = 0.92^2 * 150 = 127
P avg = Irms ^2 *R = 0.65^2 * 150 = 63
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.