Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A parallel plate capacitor is made using two circular conducting plates that eac

ID: 2101673 • Letter: A

Question

A parallel plate capacitor is made using two circular conducting plates that each have a radius of 55.2 cm. The two plates are separated by a distance of 5.2 mm. A generator supplying an alternating emf of V(t) = 15.0 V sin [2pi(7.25 MHz)t] is connected across the capacitor. Determine the amplitude of the magnetic field at a distance of 20.0 cm from the axis of the capacitor, between the capacitor plates. Give your answer in the form "a.bc x 10^(y) T". (Note: pi = 3.14.) Here are hints: Use Ampere's law and assume that the electric field between the plates does not depend on the distance from either capacitor plate but is time dependent. You will also need the displacement current density

Explanation / Answer

at any moment let charge on plates be Q, so: Q = CV where, C = (/epsilon)A/d________________ Q = 15Csin[2pi(7.25 MHz)t]________________ electric field = (sigma/epsilon) = Q/(epsilon)A = 15(epsilon)Asin[2pi(7.25 MHz)t]/d(epsilon)A____________ E = 15sin[2pi(7.25 MHz)t]/.0052 = 2884.6sin[2pi(7.25 MHz)t]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote