Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the beam intensity at the sphere\'s location? A laser emits light at pow

ID: 2101750 • Letter: W

Question

What is the beam intensity at the sphere's location?

A laser emits light at power 4.00 m W and wavelength 633 nm. The laser beam is focused (narrowed) until its diameter matches the 1266 nm diameter of a sphere placed in its path. The sphere is perfectly absorbing and has density 2.50 Times 103 kg/m3. What is the beam intensity at the sphere's location? W/m2 What is the radiation pressure on the sphere? Pa What is the magnitude of the corresponding force? N What is the magnitude of the acceleration that force alone would give the sphere? m/s2

Explanation / Answer

requesting you to go through this and sorry for the half answer what i posted earlier
a)I = P/A = P/(?d^2/4)=4.0*10^-3 W/(1.258*10^-12)=3.17 *10^9 A requesting you to go through this and sorry for the half answer what i posted earlier
a)I = P/A = P/(?d^2/4)=4.0*10^-3 W/(1.258*10^-12)=3.17 *10^9 A b)The radiation pressure on the spehreis c= speed of light                             Pr = I/c=3.17*10^9/2.98*10^8=10.6 P c)The magnitude of the correspondingforce is                             Fr=APr                                 =(P/I)Pr=(4.0*10^-3/3.17*10^9)*10.6=1.26 *10^-12 N
d)The magnitude of the accelerationthat force alone would give the sphere is density=mass/volume volume of sphere=4/3 *pi*(diameter/2)^3=(4/3)*3.14*2.536*10^-19=1.06*10^-18 m^3 then mass=5.50*10^3*1.06*10^-18=5.84*10^-15 kg                           a =Fr/m=1.26*10^-12/(5.84*10^-15)=215.7 m^2/s
c)The magnitude of the correspondingforce is                             Fr=APr                                 =(P/I)Pr=(4.0*10^-3/3.17*10^9)*10.6=1.26 *10^-12 N
d)The magnitude of the accelerationthat force alone would give the sphere is density=mass/volume volume of sphere=4/3 *pi*(diameter/2)^3=(4/3)*3.14*2.536*10^-19=1.06*10^-18 m^3 then mass=5.50*10^3*1.06*10^-18=5.84*10^-15 kg                           a =Fr/m=1.26*10^-12/(5.84*10^-15)=215.7 m^2/s d)The magnitude of the accelerationthat force alone would give the sphere is density=mass/volume volume of sphere=4/3 *pi*(diameter/2)^3=(4/3)*3.14*2.536*10^-19=1.06*10^-18 m^3 then mass=5.50*10^3*1.06*10^-18=5.84*10^-15 kg                           a =Fr/m=1.26*10^-12/(5.84*10^-15)=215.7 m^2/s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote