The current in a resistor is given by I = (5.14A) sin (70 ? t) when a voltage gi
ID: 2103280 • Letter: T
Question
The current in a resistor is given by I = (5.14A) sin (70 ? t) when a voltage given by V = (180V) sin (70 ? t) is applied to it.
Part A
What is the resistance value?
Express your answer using two significant figures.
R = ?
Part B
What is the frequency of the voltage source?
Express your answer using two significant figures.
F = Hz
Part C
What is the period of the voltage source?
Express your answer using two significant figures.
T = s
Part D
What is the average power delivered to the resistor?
Express your answer using two significant figures.
--
p = W
Explanation / Answer
a)
R=V/I =180/5.14
R=35.02 ohms
b)
W=70pi
f=W/2pi =70pi/2pi
f =35 Hz
c)
T=1/f =1/35
T=0.03 s
d)
Pav =VI/2 =180*5.14/2
Pav =462.60 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.