A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and oppo
ID: 2103299 • Letter: A
Question
A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and opposite electric charges, produces a uniform electric field in the region between them. In designing a cutting-edge device that will revolutionize the electronics industry, you set up such a pair of plates with a separation of 0.835 mm between them and charge them so that the direction of the electric field in their interior region is from plate A to plate B. Your idea requires that electrons, when released from rest at one of the plates, reach the other plate at the speed of 1.11% of the speed of light. (The speed of light is c = 3.00
Explanation / Answer
at plate B
here a =Eq/m and v^2 = 2*a*d= 2*E*q*d/m =====> E = v^2*m/(2*q*d) = 37.7*10^3 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.