For the reaction: PCl5(g) = PCl3(g) + Cl2(g) We initially have 0.1 bar of PCl5,
ID: 2104114 • Letter: F
Question
For the reaction:
PCl5(g) = PCl3(g) + Cl2(g)
We initially have 0.1 bar of PCl5, 0.1 bar of PCl3 and 0.1 bar of Cl2 (note p =1 bar).
What are (i) the direction of spontaneous reaction, (ii) the equilibrium
constant, and (iii) the equilibrium partial pressures at 298 K?
Hint for (iii): You can save some time here by assuming that the equilibrium
constant is so small that it may be considered zero.
You will need these data:
Delta fG (PCl5(g)) = -305.0 kJ mol-1
Delta fG (PCl3(g)) = -267.8 kJ mol-1
Delta fG (Cl2(g)) = 0 kJ mol-1
Explanation / Answer
1)Delta fG of reaction = -267.8 + 305 = 37.2 kJ mol-1
this positive, hence the reaction is spontaneous in the backward direction
2)DGo = - R T ln K
lnK = -37200/ (298*8.314) =-15.015
K=e^-15.015 =3.013 *10^-7
3)as said in the question , let us consider the euilibrium constant to be zero
0=[ PCl3-x ] *[Cl2-x] / [PCl5+x]
so as the euilibrium constant is zero ,the concentration of PCl3 and Cl2 would be zero .
Thus [PCl5] =0.1 +0.1 = 0.2 bar
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.