Need help solving these questions. No points rewarded if no explaination Househo
ID: 2104254 • Letter: N
Question
Need help solving these questions. No points rewarded if no explaination
Household plumbing (two questions). Water enters a house through a 4.0 cm diameter pipe in the basement, with a flow speed = 0.50 m/s and total pressure = 3.0 atm. The pipe carries water to the second floor bathroom, where the pipe narrows to 2.0 cm diameter at a location 5.0 m above the basement pipe. Assume that the water is flowing continuously. Density of water = 1000 kg m-3. Pat = 1.01 times 105 Pa. g = 9.81 ms-2. What is the volume flow rate in the pipe in the upstairs bathroom? 2.0 m s-1 1.75 m s-1 1.2 m s-1 1.0 m s-1 0.25 m s-l What is the total pressure in the pipe in the upstairs bathroom? 1.0 times 105 Pa 2.5 times 105 Pa 1.5 times 105 Pa 3.5 times 105 Pa 5.0 times 105 PaExplanation / Answer
balacing volume rate flow,
A1v=A2u
or 4^2*0.5=2^2*u
or u=2 m/s
b)applying bernouli's theorem,
0.5*rho*v^2+P1=P2+0.5*rho*u^2+rho*g*h
or 0.5*1000*0.5^2+3*1.01*10^5=P+0.5*1000*2^2+1000*9.8*5
or P=2.5*10^6 Pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.