A Solenoid is used as an inductor with these properties: radius = 1.5 cm L lengt
ID: 2104273 • Letter: A
Question
A Solenoid is used as an inductor
with these properties:
radius = 1.5 cm
L length = 20.0 cm
inductance = 3.2 mH = 0.0032 H
negligible internal resistance
Resistor R = 20 ?. The Function
Generator (EMF source) delivers a
sinusoidal signal of amplitude 2.0 V
at frequency 2000 Hz, and its
internal resistance is negligible.
a. Draw a carefully-labeled phasor diagram showing the voltages for the resistor,
Solenoid, and Function Generator, and the electric current i(t):
b. What is the amplitude of the voltage oscillations across the resistor R?
c. How many coils (turns of wire) are in this Solenoid? For simplicity, treat the
Solenoid as very long and ideal.
Now a capacitor C is added into the circuit as
shown. In series
d. What should be the capacitance C
in order for the amplitude of the
voltage oscillations across the
capacitor to be as large as
possible?
e. What is the rms value and the amplitude of the electric current oscillations through
the resistor?
Explanation / Answer
a)
from: http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/electric/phase.html
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.