Two discs are fastened together, so they act as one object with a common axis of
ID: 2104416 • Letter: T
Question
Two discs are fastened together, so they act as one object with a common axis of rotation. Radius 1 = 3 m and Radius 2 = 4.5 m. Each disc is constructed of a material with a density of 20kg/m^2. Two masses hang from thin mass-less cables. Refer to picture.
a) Calculate the moment of inertia of the composite disc.
b) If Mass 1= 66 kg, what is Mass 2 (assume no angular acceleration in the system)?
c) If 33 kg is added to Mass 1 ,and Mass 2 is the same as part B, calculate the angular acceleration of the discs, the linear accelerations of both masses and the tensions in both cables.
THANKS!
Explanation / Answer
a) I = 0.5(m1*r1^2 + m2*r2^2)
= 0.5*(p*pi*r1^2*r1^2 + p*pi*r2^2*r2^2)
= 0.5*p*pi(r1^4 + r2^4)
= 491.1 kgm^2
b) 491.1 = 0.5*(66*3^2 + m2*4.5^2)
=> m2 = 19.17 kg
c) Inew = 0.5(99*3^2 + 19.17*4.5^2)
= 639.6 kgm^2
m1*g - T1 = m1*a1
T2 - m2*g = m2*a2
T1*r1 - T2*r2 = (Inew*alpha)
alpha = a1/r1 = a2/r2
m1*r1*(g - r1*alpha) - m2*r2*(g+r2*alpha) = Inew*alpha
=> alpha = (m1r1 - m2r2)g / (Inew + m1r1^2 + m2r2^2)
=>alpha = 1.098 rad/s^2
a1 = 3.29 m/s^2
a2 = 4.94 m/s^2
T1 = 664.29 N
T2 = 286.4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.