Two thin lenses with a focal length of magnitude 10 cm, the first diverging and
ID: 2104684 • Letter: T
Question
Two thin lenses with a focal length of magnitude 10 cm, the first diverging and the second converging, are located 7.88cm apart. An object 1.90mm tall is placed 17.5cm to the left of the first (diverging) lens. How far from this first lens is the final image formed?(In cm) Is the final image real or virtual? What is the height of the final image? (in mm) Is it erect or inverted? Two thin lenses with a focal length of magnitude 10 cm, the first diverging and the second converging, are located 7.88cm apart. An object 1.90mm tall is placed 17.5cm to the left of the first (diverging) lens. How far from this first lens is the final image formed?(In cm) Is the final image real or virtual? What is the height of the final image? (in mm) Is it erect or inverted? Two thin lenses with a focal length of magnitude 10 cm, the first diverging and the second converging, are located 7.88cm apart. An object 1.90mm tall is placed 17.5cm to the left of the first (diverging) lens. How far from this first lens is the final image formed?(In cm) Is the final image real or virtual? What is the height of the final image? (in mm) Is it erect or inverted?Explanation / Answer
(1/u)+(1/v)=1/f
or (1/17.5)+(1/v)=-1/10
or v=-6.36 cm
o u=7.88+6.36
=14.24
so,
1/14.24 +1/v =1/10
or v=33.58 cm
a)33.58+7.88
=41.46 cm
b)real
c)h'=1.9*(6.36/17.5)*(33.58/14.24)
=1.63 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.