a simple compound microscope consists of two thin converging lenses. the lens th
ID: 2104888 • Letter: A
Question
a simple compound microscope consists of two thin converging lenses. the lens that is closest to the object being observed is called the objective lens. the lens closest to the eye of the observer is called the eyepiece lens. suppose fo = 2.00cm and fe = 5.00cm and that object O 1.50mm tall is 3.00cm from the objective lens. The lense are 9.00cm apart
a. find the image distance for the image formed by the objective lens. Is this image real or virtual?
b. find the image size of the image formed by objective lens. Is this image upright or inverted?
c. the image formed by the objective lens now serves as the object for the eyepiece lens? What is the object distance for the eyepieces lens?
d. find the image distance for the image formed by eyepiece lens. is this image real or virtual?
e. find the image size of the image formed by the eyepiece lens. is the image upright or inverted?
f. find the overall magnification m of the microscope and show that m = mo me
Explanation / Answer
Part A)
1/f = 1/p + 1/q
1/2 = 1/3 + 1/q
q = 6 cm
Part B)
h'/h = -q/p
h'/1.5 = -6/3
h' = -3 mm (negative means the image is inverted)
Part C)
Object distance is the lens distance (9 cm) minus the original image distance (6 cm). So object distance = 9-6 = 3 cm
Part D)
1/f = 1/p + 1/q
1/5 = 1/3 + 1/q
q = -7.5 cm (meaning thr image is virtual and in front of the lens)
Part E)
h'/h = -q/p
h'/-3 = -(-7.5)/3
h' = -7.5 mm (negative means its still inverted)
Part F)
mo = (-q/p) = -6/3 = -2
me = -(-7.5)/3 = 2.5
Total m = 2.5(-2) = -5
The original object is 1.5 mm. Multiply that by -5 and get -7.5 mm
That is the same result of part E proving that m = (mo)(me)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.