A 55 kg woman cheats on her diet and eats a 620 Calorie (620 kcal) jelly donut f
ID: 2105809 • Letter: A
Question
A 55 kg woman cheats on her diet and eats a 620 Calorie (620 kcal) jelly donut for breakfast.(a) How many joules of energy are the equivalent of one jelly doughnut?
(b) How many stairs must the woman climb to perform an amount of mechanical work equivalent to the food energy in one jelly doughnut? Assume the height of a single stair is 15 cm.
(c) If the human body is only 22% efficient in converting chemical energy to mechanical energy, how many stairs must the woman climb to work off her breakfast?
Explanation / Answer
a)620*4.2 = 2604 Joules b) 52*10*.15*n = 2604 ==> n = 33 (nearly ) c) 52*10*.15*n = .22*2604 ==> n = 7()nearly
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.