Two different questions, show your work. A magnetic field oscillates according t
ID: 2105903 • Letter: T
Question
Two different questions, show your work.
Explanation / Answer
1)
Bmax=0.02 T
A=pir^2= pi*0.1^2 =0.0314 m^2
a)
Emax= NBAW =0.02*245*6*0.0314
Emax=0.9236 V
b)
E=0.9236cos(Wt)
W=6 rad/s *(180/pi) =343.77 degrees
at t=1.5 s
E=0.9236cos(343.77*1.5)
E=-0.8415 V
I =E/R =0.21 A
2)
a)
Vmax =110 V
Vrms =Vmax/sqrrt(2) =110/sqrt(2
Vrms =77.78 V
b)
W=120pi
XL=WL=120pi*10*10^-3 =3.77 ohms
Xc=1/WC =1/120pi*4700*10^-6
Xc =0.56 ohms
X=XL-XC=3.2 ohms
Z=sqrt(R^2+X^2) =sqrt(1000^2+3.2^2)
Z=1000.005 ohms or 1K ohms
c)
Irms =Vrms/Z =77.78/1000.005
Irms =0.0778 A or 77.8 mA
d)
phi=tan^-1(X/R) =(3.2/1000)
phi=0.1836 degrees
e)
f=1/2pisqrt(LC)=1/2pisqrt(10*10^-3*4700*10^-6)
f=4612.7 Hz or 4.6 KHZ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.