Previously, I asked the question: A ball is thrown vertically upwards with an in
ID: 2105993 • Letter: P
Question
Previously, I asked the question:
A ball is thrown vertically upwards with an initial velocity of 60m/s. After time t seconds, its height above the ground is given as s=60t-16t2. Find its instantaneous velocity after t seconds. Discuss the specialty about time t=15/8
Someone answered with the following:
s=60t-16t2
ds/dt=60-32t
at t=15/8
ds/dt=0
Several other people had the same answer.
Then two of my peers went on to say that was incorrect and said:
this is how you solve it. Instantaneous velocity = change in velocity / change in time v = v initial + accleration X time x - x initial = v initial X t + 1/2 acceleration X time squared Use of equations:60m/s X15/8 + 1/2 0 X*2
Can you bring some clarity to this?
Explanation / Answer
formula is:
s = ut+0.5at^2
(comparing wtih given formula)
s = 60t - 0.5*32*t^2 (given)
thus u = 60 ft/sec
a= -32 ft/sec^2
v = u -at
=> v = 60 - 32*t answer(a)
at time t = 15/8
v = 0 answer(b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.