Consider a light bulb with a filament made from tungsten (with a resistivity tem
ID: 2107456 • Letter: C
Question
Consider a light bulb with a filament made from tungsten (with a resistivity temperature coefficient of 4.5E-3/K). Suppose the bulb is off, and at a temperature of 23 degrees C. Then let the bulb be switched on. For the first instant, while the temperature has not yet had a chance to increase, the current in the bulb is 1.76 A. Then the current decreases with time. A minute later, the current is only 0.81 A. What is the temperature T (in degrees C) of the filament at that time? The voltage driving the lightbulb filament stays the same as the filament heats.
Explanation / Answer
Initial resistance = V/1.76
final R = V/0.81
Temperature Change in Resistance
Rt = Ro(1 + alpha (delta T))
(V/0.81) = (V/1.76)(1 + 4.5 * 10-3(delta T))
(1/0.81) = (1/1.76)(1 + 4.5 * 10-3(delta T))
2.17 =(1 + 4.5 * 10-3(delta T))
4.5 * 10-3(delta T)= 1.17
(delta T)= 260 deg C
T = 260+23 = 283 deg C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.