The figure shows two point sources S1 and S2 that emit sound of wavelength ? = 1
ID: 2108245 • Letter: T
Question
The figure shows two point sources S1 and S2 that emit sound of wavelength ? = 1.63 m. The emissions are isotropic and in phase, and the separation between the sources is d = 14.2 m. At any point P on the x axis, the wave from S1 and the wave from S2 interfere. Start with P very far away (x=infin). As you then move P in along the x axis toward the origin, at what coordinate x does the second minimum occur?Explanation / Answer
a) call d1 the distance from S1 to the point and d2 the distance from S2 the difference in distance, d2 - d1 = Sqrt[16+x^2] -x as x gets large, this difference approaches zero, so that when x-> infinity, the waves are in phase and interfere constructively c) since the phase difference is zero at x-> infinity, the phase difference will increase as you first move toward S1, but will oscillate d) the difference in distance is Sqrt[16^2+x^2]-x this will equal 0.5L = 1m when Sqrt[16^2+x^2]-x = 1 or Sqrt[16^2+x^2]=1+x square both sides 16^2+x^2 = 1+2x +x^2 x=127.5 m for a phase difference of 2m, follow the same procedure d2-d1 = Sqrt[256+x^2] - x =2 256+X^2 = x^2+4x+4 x = 63m similarly for a phase difference of 3 m: 256+x^2 = x^2+6x+9 x=41.167m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.