A uniform spherical shell of mass M = 16.0 kg and radius R = 0.500 m can rotate
ID: 2108392 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mass M = 16.0 kg and radius R = 0.500 m can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (see the figure). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 0.210 kg ·m2 and radius r = 0.0750 m, and is attached to a small object of mass m = 4.20 kg. There is no friction on the pulley's axle; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object when it has fallen a distance 1.38 m after being released from rest? Use energy considerations.
Explanation / Answer
applying law of conservation of energy,
0.5*Iawa^2 +0.5*Ibwb^2+0.5mv^2 = mgh
but wa*ra=wb*rb=v
also,
Ib=(2/3)Mr^2
so,
0.5*(2/3)*16*v^2 +0.5*4.2*v^2+ (0.5*0.210 *v^2/ 0.075^2) =4.2*9.8*1.38
or v=1.475 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.