Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object is 17.5 cm to the left of a lens that has a focal length of +8.5 cm. A

ID: 2109071 • Letter: A

Question

An object is 17.5 cm to the left of a lens that has a focal length of +8.5 cm. A second lens, which has a focal length of -31 cm, is 5.63 cm to the right of the first lens.

1) Find the distance between the object and the final image formed by the second lens.

cm

2) What is the overall magnification?

Explanation / Answer

1). for 1st lens; 1/v -1/u =1/f => 1/v - 1/(-17.5) = 1/8.5 => v = 16.528 cm m1 = v/u = -0.94 for 2nd lens; 1/v - 1/(16.528-5.63) = 1/(-31) => v = 10.806 cm m2 = v/u = 10.806/10.898 = 0.992 distance b/w object and final image = 10.898-10.806 = 0.092 cm 2). m = m1*m2 = -0.992*0.94 = -0.986

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote