Answer A small TV draws 1= 10 Ampere of electric current in the TV\'s V - 300 Vo
ID: 2109980 • Letter: A
Question
Answer
A small TV draws 1= 10 Ampere of electric current in the TV's V - 300 Volt (voltage) system. How much electric power does the TV use? What is the effective resistance R of the TV? The container contains a sample of ideal gas. The initial pressure is P1= 1500 Pa, the initial volume is V1 = 2.5 m3 and the initial temperature is T1 = 500 K. The temperature was kept the same at T2 = 500 K and the volume was increased to V2 =4.5 m3. What is the final value of the pressure P2 ? THE HINT: Use the fact that the ratio (pV/T) is constant: pV/T = constantExplanation / Answer
A) 3000W B) 30ohms and pressure is 833.33 Pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.