Answer An object with the initial velocity of (Vo=0.0 m/s) is dropped from a tal
ID: 2109982 • Letter: A
Question
Answer
An object with the initial velocity of (Vo=0.0 m/s) is dropped from a tall building (h=750 meters tall). The object falls under the influence of the Earth's gravity with the acceleration of a = g = 9.8 m/s2. How soon (t =) the object will reach the ground after it was dropped ? What is the velocity (Vf) of the object just before it hits the ground? What would the object's velocity be halfway between the top of the building and the ground ( h(half) = h(building) / 2)? The mass of the object is m = 2 kg. HINT: use the energy conservation law.Explanation / Answer
A)t=12.37 sec
B)V=121.37 m/s
C)85.7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.