A Quincke tube is a way to produce total destructive interference with sound by
ID: 2110114 • Letter: A
Question
A Quincke tube is a way to produce total destructive interference with sound by splitting the sound (of the same frequency) and then recombining it. Suppose the shorter tube is length 1.66 m.
- If the speaker produces a sound of frequency 313 Hz, what is the minimum length of the longer tube for which you get total destructive interference?
length = m
- If the frequency produced by the speaker is increasing at a steady rate of df/dt = 80.9 Hz/second. To keep the total destructive interference, How fast must the longer tube be increasing in length when the frequency is 680 Hz?
NOTE: You must give the correct sign: positive if L is increasing, negative if L is decreasing.
dL/dt = cm/s
Explanation / Answer
Wavelength of the sound = v/frequency = 340/313 Hz = 1.086 m
Longer tube can be odd multiple of wavelenght/2 higher than the shorter tube. Since destrcutive interferernce requires a wave with phase diff of pi radians which is achieved every half wavelegth.
Therefore minimum legth of longer tube = 1.66 + 1.086/2 = 2.20 m
The frequecy is increasing df/dt = 80.9 Hz/sec
d (wavelgth)/dt = d(v/f)/ dt = dv/dt* 1/f - v df/dt * 1/f^2
As dv/dt = 0
d(wavelgth)/dt = - 340 * 80.9/sec * 1/680^2 = - 0.059 m/sec
Therefore longer tube should increase at a rate equal to rate of change in wavelgth = - 0.059m/sec = - 5.9 cm/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.