What is the solution? A wire of 10 ohm resistance is used to form a circuit in t
ID: 2110267 • Letter: W
Question
What is the solution?
A wire of 10 ohm resistance is used to form a circuit in the shape of a coil of 5 turns of 2cm radius. A uniform but non-steady magnetic field is directed into the plane of the coil as shown. The magnitude of the magnetic field is increased from 0.2T to 2.4 T in a time interval 45 ms. What is the average induced current and its direction through the resistor in this time? What is the average induced emf across the coil in this time? What is the average induced current through the coil in this time? What is the direction of the induccd current through the coil in this time? (Indicate the direction as a clockwise or counterclockwise as viewed from underneath)Explanation / Answer
a. induced emf e= NAdB/dt
e= 5*3.14*0.02*0.02*(2.4-0.2)/0.045
e=0.307 volts
b. induced current i=e/R =0.307/10=0.01535 A
c.counter clo0ck wise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.