An electic dipole has charges of +or- 4.10pC that are separated by 6.25cm. The d
ID: 2111223 • Letter: A
Question
An electic dipole has charges of +or- 4.10pC that are separated by 6.25cm. The dipole lies on the x-axis, its positive end lies on the +x-axis, and its center is at the origin. Located at y= +4.40cm is a point charge carrying a charge of -2.85pC.
A) Determine the net force on the dipole. (ANSWER IN NEWTONS)
B) Determine the initial center of mass acceleration of the dipole (including direction) if it has a total mass of 8.85ng. (ANSWER IN M/S^2)
C) Determine the torque on the dipole about its center of mass. (ANSWER IN m*N)
D) Determine the direction of the torque on the dipole about its center of mass.
clockwise OR counterclockwise
Explanation / Answer
a)FOrece at dipole = q * E where E= K*p/r^3 where r =4.40 and p = (4.4^2 + 3.125^2)^1/2 i.e distance between point charge and dipole therefor F = q * K * p / (r^3) F=0.259 N b) F= ma a = F/m a= 0.259/ 8.85 * 10 ^-3 a= 29.37 m/s^2 c) torque = force * perpendicular distance torque = 0.259 * .440 torque = 0.1139 anticlock wise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.