Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An advertisement shows a 1239 kg car slowly pulling at constant speed a large pa

ID: 2112487 • Letter: A

Question

An advertisement shows a 1239 kg car slowly pulling at constant speed a large passenger airplane to demonstrate the power of its newly-designed 86.7-hp (horsepower) engine. During the pull, the car passed two landmarks spaced 23.0 meters apart in 12.3 seconds. The passenger plane being towed is a Boeing 707, with a total weight of 62.5 tons.

Calculate the force that opposes the motion. Assume that the efficiency of the car is such that 14.3% of the engine power is available to propel the car forward.


________N


How much work is performed by the car on the airplane during this time?

________N


How much work is performed by the airplane on the car during this time?


_______N

Explanation / Answer

(86.7hp = 64.6782 kJ/s) Used = 14.3% of this = 9248.98 J/s = F(23)/12.3 a) Force that opposes = 4946.20 N b) W = 9248.98(12.3) = 113.76 kJ c) -113.76 kJ

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote