A physics student of mass mm = 100 kg gets a summer job painting houses. On his
ID: 2113342 • Letter: A
Question
A physics student of mass mm = 100 kg gets a summer job painting houses. On his first project, he builds a platform using large pine board with a mass of mb = 60 kg The board has an overall length of L = 8.5 meters and set on two 1 meter tall saw horses so that l = 2.25 meters overhangs each side as shown above.Later that day, after thinking about how cool rotational dynamics really is, the student decides to conduct an experiment. He removes one of the supports and places the other one 1/3 of the way from the left edge. Standing at the end of the board, he has his girl friend place paint cans, each of mass mc = 1.75 kg, on the opposite end. How many cans will the girl have to place on the board to provide the best balance? (You may neglect the small length of the board that both the man and the cans occupy. Assume both are points at the ends of the board.)
Explanation / Answer
balancing moment about the support which is 1/3 of the way ie 8.5/3 =2.83 m 100*2.83 =60*(4.25-2.83) +n*1.75*(8.5-2.83) hence n =19.93 ie 20 hence they have to put 20 cans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.