hlp In a local bar, a customer slides an empty beer mug down the counter for a r
ID: 2113555 • Letter: H
Question
hlp
In a local bar, a customer slides an empty beer mug down the counter for a refill. The height of the counter is 1.42 m. The mug slides off the counter and strikes the floor 1.60 m from the base of the counter. With what velocity did the mug leave the counter? m/s What was the direction of the mug's velocity just before it hit the floor? degree (below the horizontal) Submit Answer Save Progress To start an avalanche on a mountain slope, an artillery shell is fired with an initial velocity of 320 m/s at 50.0degree above the horizontal. It explodes on the mountainside 37.0 s after firing. What are the x and y coordinates of the shell where it explodes, relative to its firing point? x = m y = m A ball is tossed from an upper-story window of a building. The ball is given an initial velocity of 8.90 m/s at an angle of 22.0degree below the horizontal. It strikes the ground 5.00 s later. How far horizontally from the base of the building does the ball strike the ground? m Find the height from which the ball was thrown. m How long does it take the ball to reach a point 10.0 m below the level of launching? sExplanation / Answer
t=sqrt(2h/g)=0.538327 sec
So v=1.6/t= 2.97m/s
just before hitting the floor
vx=2.97m/s and vy=sqrt(2gh)=5.2756
So angle with horizontal=60.622 deg
at t=37
x=320cos(50)*37=7610.605m
y=320sin(50)*37-0.5g(37)^2=2361.866m
d=8.9cos(22)*5=41.26m
h=8.9sin(22)*5+0.5*9.8*25=139.17m
10=8.9sin(22)t+0.5*9.8*t^2
So t=1.128sec
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.