A puck mass m=0.4 kg is sliding on a frictionless surface at a speed v=2.50 m/s
ID: 2114444 • Letter: A
Question
A puck mass m=0.4 kg is sliding on a frictionless surface at a speed v=2.50 m/s in the x direction and I hits another puck o mass m= .2 kg at rest at the origin. The collision lasts .003s. The smaller mass leaves the collision at an angle of 35 degrees above x-axis and the larger at an angle 40 degrees below the x-axis.
A) what are the final speeds of the particles
B.) what is the total change in kinetic energy during the collision
C) is the collision elastic
D) what is the impulse applied to the smaller particle durin the collision
E) what is the average force
Explanation / Answer
The smaller moves at 3.052 m/s and the larger at 1.526 m/s, the kinetic energy increase 0.14 J so the collision is not elastic because energy is gained, and therefore not conserved. Using mv, the impulse to the smaller puck is .61 kg*m/s from an average force of 203.5 N.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.